Forum
Forum anasayfa » Gündemdeki Konular » Fındık bitti safsataları


2009.08.20 16:04:35

#1
Codeine
Kayıt tarihi : 10 Temmuz 2009
İleti sayısı : 10

Belki yıllardan beri süregelen fındık üretimi, yerini yavaş yavaş ve zorlama usülüyle pepino türü tropik bitkilere bırakacakmış. Fiskobirlik adam gibi iş görmemeye ve üreticiyi korumamaya başladığından beri gariplikler ve abuk subuk hareketler fındığı bitirmeye başladı.

Bugün fındığın işlenmişinin kilosu 25 tl civarında ve başta Almanya ve Amerika gibi ülkelerde altın değerinde. Fakat bizim buralarda üretici öyle bir cendereye sokuldu ki fiyatlar yerlerde geziyor. Yalnızca ağustos ayında aldığı fndık parasıyla ya da fikobirlik ve kooperatiflerden aldığı avanslarla geçim sağlayabilen üretici artık fındıktan hiçbir şey kazanmıyor. Halbuki dünya da fındığın tüketiminde ve değerinde bir değişiklik olmadı.

Türkiye' nin uzun yıllardır uyguladığı tarım politikaları ve hiç üretimi olmayan Almanyanın fındık borsasını elinde bulundurması durumu bu hale getirdi.

Şimdi izinsiz arazilere yapılan fındık bahçelerinin sökülmesi gündemde. Yerine hiçbirşey dikileceğide yok hazine arazisine devredilecek.

Bu iş nerelere gider, nasıl etkiler bırakır zamanla göreceğiz elbet.
Çok acele birşeyler yapılmalı. Yoksa Türkiye' nin birçok yerinde olduğu gibi tarımda ebemizin başına kar yapacak.

sağlıcakla...

2009.08.21 14:41:22

#2
kuyumcu
Kayıt tarihi : 05 Mayıs 2006
İleti sayısı : 160

Evet yazdiklarina katilmamak elde degil, devlet kendi eliyle senelerce serbets piyasa olmasi lazimken senelerce sisirdiler fiyati, tabiiki bu öteki yiyecek malzemelerinde öyle degilmi?? dahada kötü Bugday bile cifcinin arzu ettiginin altinda, artik yetistirmek degil sorun baska ülkelerde daha cok ve ucuza imal ediliyor tarim ürünleri isersen birkac örnekle Türkiye ile AB deki yiyecek temel gida fiyatlarina bir bakalim,Bu fiyatlar AB ülkelerindeki fiyatlar Türkiyeyi bilmiyorum ama tahmin edebilirim.. evet findik 200g 1,70 euro+ süt litresi cok degisik 1L 0,35 ile 0,70 cent+ taze fasulye bagceden kendin toplamali 1 kg 1,00 euro+ 1 pismis ekmek pakette 1kg 1,00-1,50 euro +normal sigir etin kilosu degisiyor 5,00 - 8,00 ayrica kiyma kilosu 4,00 euro dan satiliyor+ bir paket findikli cikolata 200g 1,00 euro+ 1kg un 0,40 cent+ 1kg tügsüz ispanya seftalisi 1,00 ile 2,00 euro arasi+ kahvaltilik cay posetinde 500g 2,00 euro ve %45lik peynir 1kg 4,50 ile 6,50 euro+zeytin 1kg kutusu 3,00 euro+ benzim euro ülkelere göre degisiyor hollanda 1,40 +almanya 1,35 avusturya 1,20+ lüksenburg 1,00+ yunanistan 0,95  euro### bazi fiyatlar Türkiye ile karsilastirisak daha da cok pahalli AB dekiler birde bunlardan kar ediyorlar bu Fiyatlar Türkiyede dahada pahalli olabilir yani Türkiyede daha bir rekabet ve serbest piyasa kurallari islemiyor, Türkiyedeki serbest piyasa normal vatandas zaten kuru ekmege talim ve kafasini kaldiripda basdaki yöneticilere birsey yazip yada birseyleri sikayet bile cesaret edemiyor yani isin dogrusu Türkiye deki alisveris piyasasi tamamen bazi büyük merkezlerin MAFYALASMA ÜSÜLÜ PAZAR yapilmis, isin dogrusu bu bazi kisilere devlet izin veremiyorki hemen izin verdigi anda kendi kapisina mafyalasmis Holdingler alisveris merkezini kapisina kilidi vuruyor. devlet piasayi sadece gözetmek durumunda ama fiyatlara müdahale edemiyor ama bunun yaninda baska firmalar tessilli ticaret iznini baskalari issiz kalacak diye izin verdirilmiyor yani yine kazancli merkezli fiyat yapan ve rekabet yapmayan kurumlar olusturuluyor, yani rekabeti acmak icin baska holdiglere rekabet icin cok ticaret lisans vermesi ve piyasaya yabancilarinda girmeini engellememek lazim cünki rekabet olamaz ise üretilen ucuza olmaz...slmlar.


powered by proGEDIA