Karasu Hava Durumu

Sakarya ölüm balıkları

Sağlık | 07 Ekim 2006, Cumartesi | 3503 Okunma | 2.03 (38) Puan

Çevre kirliliği, kuraklık yüzünden su seviyesinin düştüğü Sakarya Nehri’ni de vurdu. Binlerce balık ölüsü su yüzeyine çıktı. Bazı vatandaşlar ölen ya da can çekişen balıkları evlerine götürdü. Köylerde cami hoparlörlerinden "sakın yemeğin" anonsları yapıldı.

Sakarya ölüm balıkları
SON aylarda kuraklık yüzünden su seviyesinin düştüğü Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü Karasu İlçesi’nde balık ölümleri görülmeye başladı. İrili ufaklı binlerce balık ölüsü su yüzeyine çıkarken, can çekişen balıkları da vatandaşlar elleriyle toplayıp evlerine götürdü. Sakarya Tarım Müdürü Abdurrahman Çakar ilk belirlemelere göre balık ölümlerinin nedeninin kirlilik olduğunu belirterek, "3’ncü OSB bölgesinden itibaren kirlilik tespit ettik. Bu balıklar şu an için tehlikeli. Halkın yememesi için köylerde cami hoparlöründen anons yaptırıyoruz" dedi. Karasu ilçesi’ne bağlı Adatepe, Karapınar ve Tuzla Köyleri’ndeki vatandaşlar sabah erken saatlerden itibaren ölü balıkların su yüzeyine çıktığını söyledi. Balıkların kıyıya vurduğunu öğrenen çok sayıda vatandaş Sakarya Nehri kenarına akın ederek, can çekişen balıkları toplamanın telaşına düştü.

FABRİKA ATIĞI

Çoluk çocuk balık toplayan vatandaşlar, çuvallara doldurarak evlerinin yolunu tutarlarken, bazı vatandaşlar ise ellerine diren tabir edilen çiftçilikte kullanılan alet ile nehirde balık yakaladı. Yayın, oklama, kızılkanat gibi büyük balıkların öldüğünü söyleyen vatandaşlar, "Daha önceki yıllarda da benzer bir olay yaşanmıştı. Balıklar, Adapazarı Şeker Fabrikası tarafından Çark Deresi’ne bırakılan kimyasal maddelerden ölmüş olabilir. Yetkililer hem sudan, hem de balıklardan numune aldı" diye konuştu.

[ Yazıcı Sayfası ]

Puanlama
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
Beğenmedim   1  |  2  |  3  |  4  |  5   Beğendim

powered by proGEDIA