Karasu Hava Durumu

Kurudere Beldesinde seçimler iptal oldu

Beldeler | ibrahim | 02 Nisan 2009, Perşembe | 2518 Okunma | 2 (1) Puan

Kurudere beldesinde, AK Parti ve MHP belediye başkan adaylarının eşit oy almasıyla sonuçlanan seçimler, silah altında olmasına rağmen oy kullandığı tespit edilen askerin seçimin sonucunu etkilediği gerekçesiyle iptal edildi.

Kurudere Beldesinde seçimler iptal oldu
Beldede seçimlerin haziran ayının ilk haftasında yeniden yapılacağı belirtildi.

Belediye başkanlığı için yarışan AK Parti adayı Ali Dilsiz ile MHP adayı Mehmet Alemdar, seçmenlerden 616'şar oy aldı. 1813 oyun kullanıldığı seçimde 42 oy geçersiz sayıldı. Adayların eşit oy alması sebebiyle Karasu İlçe Seçim Kurulu'nda oylar ikinci kez sayıldı. Seçim Kurulu'ndaki sayımda MHP adayına verilen ve sandık başındaki sayımda parti ambleminin üzerine basıldığı gerekçesiyle geçersiz sayılan 1 oy geçerli sayıldı. İlçe Seçim Kurulu son sayım sonucuna göre seçimi MHP'li adayın 617 oyla kazandığını açıkladı. Kararın ardından AKP adayı Ali Dilsiz, İl Seçim Kurulu'na itirazda bulunarak İlçe Seçim Kurulu kararını ve seçimlerin iptalini istedi

İtirazı değerlendiren İl Seçim Kurulu, 1067 numaralı sandıkta oy pusulasındaki tercih mührünün MHP, AKP ve DP'den hangisinin tercih edilerek basıldığının belirlenemediğini ve tercih mührünün adı geçen üç partinin de hanesinde silik olarak okunduğunu belirledi.

İl Seçim Kurulu yaptığı inceleme sonucunda 1071 numaralı sandıktaki bir oy pusulasında tercih mührünün hem MHP hem de BTP'ye basıldığını, yine aynı sandıkta başka bir oy pusulasındaki tercih mührünün hem MHP hem de SP'ye basıldığını belirledi.

İki sandıktaki 3 oyu geçersiz sayan İl Seçim Kurulu, yeniden yaptığı sayım ve döküm sonucunda AKP adayı Dilsiz'in 616 oy, MHP adayı Alemdar'ın ise 615 oy aldığı yönünde karar verdi.

Öte yandan İl Seçim Kurulu, seçmen sandıkları üzerinde yapılan inceleme sonucunda 25 Şubat'ta askere sevk edilen F.K. adına oy kullanıldığını tespit etti. Yapılan değerlendirmede F.K.'nın seçme yeterliliği bulunmadığı halde oy kullandığı ve tercihinin ne olduğunun belirlenemeyeceğinden ötürü bu usulsüzlüğün belediye başkanlığı seçimi sonucunu doğrudan etkileyeceği gerekçesiyle belediye başkanlığı seçiminin iptaline karar verildi.

İl Seçim Kurulu ayrıca seçme yeterliliği bulunmamasına rağmen oy kullandığı tespit edilen F.K. hakkında Karasu Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

İl Seçim Kurulu'nun seçimi iptal etmesi üzerine Kurudere beldesinde seçimler haziran ayının ilk haftasında yeniden yapılacak.

[ Yazıcı Sayfası ]

Puanlama
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
Beğenmedim   1  |  2  |  3  |  4  |  5   Beğendim
Yorumlar
 Bu girdiye toplam (0) yorum yapılmıştır.
Kendi yorumunuzu ekleyin. Utanılacak birşey yok.  


Bu içerik için henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorumunu ekle
İsim *:
E-posta *:
Web sitesi :
Başlık *:
Yorum *:
  Yorumunuz en fazla 500 karakter uzunluğunda olabilir.
İzin verilen HTML imleri
<a> <p> <b> <u> <i> <strong> <ul> <ol> <li>
 
  * ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

powered by proGEDIA