Karasu Hava Durumu

Fındık Üreticinin Zorlukları Aşması için Gayret Göstereceğiz

ibrahim | 18 Ağustos 2009, Salı | 5152 Okunma | 3.5 (2) Puan

Karasu Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Başkanı Hüseyin Emanet, fındık üreticisinin yaşadığı zorlukları aşması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi.

Fındık Üreticinin Zorlukları Aşması için Gayret Göstereceğiz
KASİAD Başkanı Emanet ve yönetim kurulu üyeleri düzenledikleri toplantıda fındığın geleceğini tartıştı. Başkan Emanet, Karasulu fındık üreticilerinin çok zor durumda olduğunu söyledi. Fındık üreticilerinin sorununun çözümü için ikinci toplantılarını yaptıklarını kaydeden Emanet, büyük katılımlı bir panel düzenleyerek fındık üreticisinin sorunlarını tartışacaklarını ifade etti. Karasulu fındık üreticisinin başka bir alternatifi bulunmadığını savunan Emanet; "Bugün fındık üreticilerimiz çok zor durumdadır. Üreticilerimizin bu zorlukları aşmaları için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bölgemizde fındıkçılıkla geçinen insanlarımızın başka bir alternatifi de yoktur." dedi.

KASİAD eski Başkanı Recep Özdemir ise bölgenin temel ekonomik girdisinin fındık olduğunu kaydetti. 'Bizler fındığa göbekten bağlıyız' diyen Özdemir şunları söyledi: "Sokaktaki simitçinin cebine giren para bile fındık parasıdır. Bölgemizde insanlarımızın, esnafımızın, doktorun, avukatın ve dershanecinin cebine giren fındık parasıdır. Bizim fındıkla ilgili olarak devasa politikalar üretme gücümüz yok. Öyle bir güç elimizde yok. Bizler bir kriz içersindeyiz ve bu krizin içinden mutlaka çıkmak zorundayız. Bizler bir geminin içindeyiz ve bu gemiyi nasıl karaya çıkartabiliriz onun muhasebesini yapmalıyız. "

Fındıkçının çok zor durumda olduğunu anlatan Özdemir, "Şimdi fındığın dışında biz ne yapabiliriz? Hep sanayi diyoruz. Ama şu ana kadar bir baca görmek bizlere nasıp olmadı. Bir bacamız var oda tersane bacası. Tütmüyor, üretime ara verdi. Her çözüm ciddi tartışmalardan sonra çözülür. Bizler bu fındık konusunu neler yapabileceğimizi ve neler yapmamız gerektiğini düşünmemiz gerekiyor. Fındıkçılarımızı bu kaosun içinden nasıl çıkartabiliriz, bunu düşünmeliyiz. Çiftçilerimiz eylül ayında bankalara ve kooperatiflere borçlarını ödeyecekler. Üreticiler fındığını ucuza satıp borcunu ödeyecek." diye konuştu.

Özdemir, çiftçilerin borçlarının ertelenmesi ve yeni bir takvimin belirlenmesini de istedi.

[ Yazıcı Sayfası ]

Puanlama
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
Beğenmedim   1  |  2  |  3  |  4  |  5   Beğendim
Yorumlar
 Bu girdiye toplam (1) yorum yapılmıştır.
Kendi yorumunuzu ekleyin. Utanılacak birşey yok.  

Ynt : Fındık Üreticinin Zorlukları Aşması için Gayret Göstereceğiz

kuyumcu | | ID : 2726 | Yanıt yaz
Evet senelerce parayi banka faizine yatirmanin cezasi budur, tabiki piasa ekonomisiolarak faize yatacak ama üretime yatmayan paradan ne hayir gelirkine, senelerce kahve köselerinde pinekleyip durdunuz sayin KASİAD deki yöneticiler, simdi gec olmadimi sanayilesmeye ama gec kalinmis olmaz gecde olsa baslamak lazim ama bu sirada CIN dedigimiz dev uyandi herseyi zebil gibi ucuza ve istikrarli bicimde satisa sunuyor sen bu vakitten sonra ne üretip ne satacaksin, artik cok gec dev CIN ülkesi uyandi ve mallarindaki ucuz rekabete hicbir ülke karsi koyamiyor, sen istedigin kadar Pailonmudur ne zikimsa onu daha yetistireceksin de satacaksinda daha bunu tüketecek nesil varmi talep varmi bilmiyorsun,???? isiniz gücünüz pinekletmek ve pineklemek demecleri vermek size yakismis aciklamalariniz, bir tane tugla camurdan yapilir birtane Tugla fabrikasi gösterbana Karasuda yahu önceden biriket yapilirdi simdi o da yok.Altimizda kipkirmizi toprak var ama tugla bile yapamayan kasaba ne umulur iste böyle derme catma yazlik yaparlar onuda anlamayan almasindan kisiler müsterilere satarlar bu kadar baska hicbirsey yok yahu daha organize dev sanayi siteniz yok yahu altyapisi ile üst yapisi ile Adapazari karasu dümdüz daha demir yolu gelemedi yahu, bir kasaba ister ülkesinden devletinden yaza yaza halkiyla bir demir yolu kurulamadi adapazari ile Krasu arasina, PKKlilar 30 ile 35 sene icinde devlet olam yoluna gidiyorlar bazi seyleri demek devletten vuravura alacmissin biz yanlis yapmisisz senelerce. adam vura vura vura devleti yola getir bak findik ne oluyor degismiyormu devlet maksat devleti sikislamak.
Yorumunu ekle
İsim *:
E-posta *:
Web sitesi :
Başlık *:
Yorum *:
  Yorumunuz en fazla 500 karakter uzunluğunda olabilir.
İzin verilen HTML imleri
<a> <p> <b> <u> <i> <strong> <ul> <ol> <li>
 
  * ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

powered by proGEDIA