Karasu Hava Durumu

Organ Nakli İki Kez Başarısızlıkla Sonuçlanan Genç, Çapraz Nakille Sağlığına Kavuştu

bogomil | 11 Kasım 2009, Çarşamba | 5089 Okunma | 2.5 (4) Puan

Sakarya'nın Karasu İlçesinde, Organ Nakli İki Kez Başarısızlıkla Sonuçlanan Erdem Uslu (30) ile Bursalı İlker Okumuş (12), Çapraz Böbrek Nakliyle Sağlıklarına Kavuştu.

Organ Nakli İki Kez Başarısızlıkla Sonuçlanan Genç, Çapraz Nakille Sağlığına Kavuştu

Uslu, Türkiye'deki binlerce böbrek hastası gibi yıllarca organ nakli bekledi. İki kez organ nakli girişiminde bulunan Uslu'nun yakasını aksilikler bir türlü bırakmadı. İstanbul'da kadavradan dokusuna uygun böbrek çıkan Uslu, dişindeki iltihap nedeniyle nakil olamadı. Uslu'ya bu kez babası böbreğini vermek istedi. Yapılan tetkiklerde doku ve kan örnekleri uyuştu. Ancak babanın da böbreklerinden rahatsız olduğu ortaya çıktı. Babanın böbreklerinden biri ameliyatla alındı. Organ nakli girişimi iki kez sonuçsuz kalan gence, bu kez annesi Medine Uslu (60) böbreğini bağışladı. Anne ile oğlunun kanları uyuşmayınca nakil girişimi sonuçsuz kaldı.

Bursa'da yaşayan İlker Okumuş da Uslu gibi organ nakli bekliyordu. Okumuş'a da babası böbreğini vermek istiyordu. Fakat baba ile oğlunun dokuları uyuşmuyordu. İki aile, birbirlerinden habersiz çapraz nakil uygulaması için başvurdu. Kısa sürede sevindirici haber geldi. Okumuş ve Uslu ailelerinin kan grupları ve dokularının birbirleriyle uyuştuğu anlaşıldı.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gerçekleşen ameliyatlarla Medine Uslu'nun böbreği İlker Okumuş'a, Nejdet Okumuş'un (58) böbreği de Erdem Uslu'ya takıldı. Başarılı geçen ameliyatların ardından Uslu ve Okumuş sağlıklarına kavuştu.

Üçüncü girişiminde organ nakli gerçekleşen Uslu, Cihan Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, askerden sonra hastalığa yakalandığını belirterek, "Dokuz yıldır diyaliz makinesine bağlanıyordum. Biri kadavradan diğeri babamdan iki kez nakil için girişimde bulundum. Ancak aksilikler yüzünden nakil olamadım. Annem böbreğini vermek istedi. Bu kez de kanlarımız uyuşmadı. Çapraz nakil başvurusunda bulunduk. Kayseri'den bir aile ile görüştük. Kan ve dokularımız uyuşmadı. Sonra Konyalı aile ile bir girişimiz oldu. Kan ve dokular uyuştu. Nakil olacaktık ancak karşı taraf maddi sıkıntılar nedeniyle nakilden vazgeçti. Daha sonra Bursalı Okumuş, ailesi ile çapraz nakil için görüştük. İlker Okumuş'un da babası ile dokuları uyuşmuyormuş. Dokularımız birbirlerine uyunca nakil olduk. İkimizde sağlığımıza kavuştuk. Artık diyalize girme sıkıntısından kurtulduk." dedi.


[ Yazıcı Sayfası ]

Puanlama
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
Beğenmedim   1  |  2  |  3  |  4  |  5   Beğendim
Yorumlar
 Bu girdiye toplam (1) yorum yapılmıştır.
Kendi yorumunuzu ekleyin. Utanılacak birşey yok.  

Ynt : Organ Nakli İki Kez Başarısızlıkla Sonuçlanan Genç, Çapraz Nakille Sağlığına Kavuştu

[Ziyaretçi] Murat YAMAN | | ID : 2893 | Yanıt yaz
Geçmiş olsun
Yorumunu ekle
İsim *:
E-posta *:
Web sitesi :
Başlık *:
Yorum *:
  Yorumunuz en fazla 500 karakter uzunluğunda olabilir.
İzin verilen HTML imleri
<a> <p> <b> <u> <i> <strong> <ul> <ol> <li>
 
  * ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

powered by proGEDIA