Karasu Hava Durumu

Fiskobirlik yeniden yapılandı

Ekonomi | ibrahim | 12 Temmuz 2006, Çarşamba | 3242 Okunma | 3 (5) Puan

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, tarım satış kooperatif ve birliklerinin yeniden yapılandırıldığını belirterek, Fiskobirlik'in de borçlarının silinerek tertemiz bir hale getirildiğini söyledi

Fiskobirlik yeniden yapılandı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından düzenlenen "Sanayi'de Rekabet Gücü ve AR-GE" konulu sempozyuma katılmak üzere Adapazarı'na geldi. Toplantıya katılmadan önce basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Coşkun, fındık taban fiyatı konusunda Fiskobirlik'e herhangi bir müdahalenin söz konusu olmadığını söyledi.

Fiskobirlik'in kendi ayakları üzerinde durur bir hale getirildiğini söyleyen Coşkun, "Hazineye yıllardır yük olan tarım satış kooperatifleriyle ilgili 2000 yılında bir yasa çıkarıldı. Bu yasayla kooperatiflerin Hazine üzerindeki yükünün kaldırılması öngörülmüştü. Hem IMF hem Dünya Bankası ile anlaşmalar yapılmış, AGİT projesi çerçevesinde Tariş'ten başlayarak çok sayıda tarım satış kooperatifiyle birlikler yeniden yapılandırılmıştı. Bu kez de Fiskobirlik yeniden yapılandı. Fiskobirlik'in hazineye olan 1.09 milyar YTL borcu silinerek tertemiz bir hale getirildi. Artık kendi bilançosu ve mal varlığı var. Kendi ayakları üzerinde duracak hale getirdik. Bu nedenle devlet artık taban fiyatı açıklamıyor. Dolayısıyla 2005-2006 döneminin fındık taban fiyatını, Fiskobirlik ile ihracatçılar ve tüccarlar belirledi. 7 YTL ile başladılar. Başbakan seçimler öncesinde 1 YTL 67 YKr civarında olan fındığın 2 YTL'den aşağıya değerlendirilmeyeceğini söylemişti. Birçok kesim karşı çıktı. Şimdi fındık 7 YTL'ye çıktı. Geçmiş yılların ortalamasına baktığımızda 600-700 milyon dolar ihracat yaparken, Türkiye geçen sene 1.5 milyar dolar, bu sene de 2 milyar doları aşacak bir ihracat yapıyor. Piyasa da artık devlet müdahale etmeden arz talep dengesi ve kaliteye göre fiyat belirlemeye başladı" dedi. Bakan Coşkun, son dönemlerde Fiskobirlik'in yeni bir kredi bulamayışı ve piyasalardaki arz talep dengesi nedeniyle fiyatlarda düşme yaşandığını da kaydederek, bu düşmeye rağmen fiyatın yine de müstahsilin razı olduğu fiyatın 2 katı olduğunu söyledi. Bakan Coşkun, "Ortalığı velveleye verecek bir durum söz konusu değil" diye konuştu.

Bakan Coşkun, rekolte oyunlarını önlemek için de bir toplantı yapıldığını kaydederek, "Tarım Bakanlığı öncülüğünde odalar ve borsaların görüşleri alınarak rekolte 650 bin ton olarak açıklandı. Fiskobirlik artık bir anonim şirket, bir banka gibi hürdür. Devletin yapacağı bir şey yok. Devlet para ödesin, fındık alsın şeklinde talep geliyor. Makro ekonomik dengeleri kurmuşken, tekrar bozmak istemiyoruz. Ama Fiskobirlik'i takip edip, elimizden gelen desteği veriyoruz" dedi.

Fiskobirlik'in kendi alanı dışındaki yatırımlarıyla ilgili bir soruya ise Bakan Coşkun, "Kooperatifler yasası var. Olağanüstü kongre yapıp, üyeler bunun hesabını sorar. Gerekirse genel kurul kararıyla mahkemeye giderler. Biz bakanlık olarak bu duyumları alınca, müfettiş yolladık. Hazırlanacak raporlar bitmek üzere. Ayrıca teşkilatlanma genel müdürlüğünden kontrolör yolladık. Eğer bir suç unsuru varsa, savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Bunun dışında bizim müdahale hakkımız yok" diye konuştu.


[ Yazıcı Sayfası ]

Puanlama
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
Beğenmedim   1  |  2  |  3  |  4  |  5   Beğendim
Yorumlar
 Bu girdiye toplam (0) yorum yapılmıştır.
Kendi yorumunuzu ekleyin. Utanılacak birşey yok.  


Bu içerik için henüz yorum bulunmamaktadır.

Yorumunu ekle
İsim *:
E-posta *:
Web sitesi :
Başlık *:
Yorum *:
  Yorumunuz en fazla 500 karakter uzunluğunda olabilir.
İzin verilen HTML imleri
<a> <p> <b> <u> <i> <strong> <ul> <ol> <li>
 
  * ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

powered by proGEDIA