Karasu Hava Durumu

Karasu Ayânı Hacı Abdi Bey


Sultan II. Mahmut (1808-1903) zamanında Karasu Kazası Ayanı(yerel Yöneticisi) Hacı Abdi Bey'di. Günümüzdeki karasu'yu bu zat kurmuştu. kendisinden sonra oğlu Mustafa Bey de Karasu'ya ayan olmuştur.

Yeni Karasu yerleşim yerini Abdi Bey güzel şekilde imar etmişti.

Hacı Abdi Bey döneminde, Karasu'da ilgi çeken olaylardan biri, Rusların büyük bir teknesinin Karadeniz sahilinde Sakarya Boğazı ağzına gelip iki büyük kayığı ele geçirip, taifelerini esir etmeleriydi. Bundan başka, Ruslar iki Osmanlı gemisini yakıp, iki Rus teknesi daha zuhur ederek, Dikili adlı mahalle top atışları yapmaları olayı idi.

Bu saldırılar Hacı Abdi Bey tarafından hemen İstanbul'a yazı ile bildirilmişti. Sadrazam 'beyaz üzerine buruldu' çıkarak kapudan paşaya durumu acilen bildirdi ve ne gibi önlemler alınması gerektiğini sordu. Durum sultan II. Mahmut'a bildirildiğinde, Sultan güçlü olarak lazım gelen önlemlerin meşveret edilerek alınmasını, boğaz istihkâmlarına tam önem verilmesini buyurdu. Boğazın ve Karadeniz kıyılarının korunmasının Osmanlılar için önemini vurguladı. Abdi bey'e de bu yolda emir gönderdi.

[ Yazıcı Sayfası ] - [ Geri dön ]

powered by proGEDIA